Fantazi İç Çamaşırları

Hapsız Gebelikten Korunma

hapsız gebelikten korunma..Günümüzde gebelikten korunma yöntemlerinden çoğunluğunu doğum kontrol hapları ya da ilişki sonrası alınan haplar oluştursa da, biz bugünkü yazımızda, hapsız gebelikten korunma alternatiflerini irdeleyeceğiz.

DİYAFRAM (PESER)

Hapsız gebelikten korunma yöntemleri arasında, spermaların rahime girmesini önleyecek en sağlam araç diyafram veya peser adı verilen rahim kapaklarıdır. Bunlar genel olarak yumuşak lastikten yapılmış olup, iki çeşittir. Bir kısmı tıpkı yüksük gibi rahim boynunun ağzına takılır; bir kısmı da duvar gibi vajinanın dip tarafına, rahim ağzı önüne yerleştirilir. Ancak bunun etkili olabilmesi için, kadının vajina yapısına tıpatıp uygun olması gerekir. Bunu bir kadının kendi kendine yapabilmesi hemen hemen imkansızdır. Onun için en iyi yol, bir hekime gitmektir. Ayda birkaç kere bu uygulama için hekime gitmek de çoğu kadın için mümkün değildir. Bu sebepten dolayı hapsız gebelikten korunmanın en güvenilir yolu olan peser ve diyaframlar, pek kullanılamamaktadır.

PREZERVATİF (KAPUT)hapsız gebelikten korunma.

Erkek spermalarının kadın dölyoluna girmesini önlemek için erkek tarafından kullanılan yöntem; prezervatif veya kaput adı verilen zar bir kılıf kullanmaktır. Bu kılıflar, gebelikten korunmak için etkili bir araç olmakla birlikte, bu etkinin derecesi, onu kullanırken çok dikkatli davranmaya bağlıdır. Bazen de bu kılıflar kusurlu olarak yapılmışlardır; dolayısıyla daha kullanmadan önce bazı yerlerinde küçük yırtık ve delikler bulunabilir. Böyle hallerde prezervatif kendinden beklenen görevi yapamaz. Prezervatifler doğru kullanıldıklarında etkili bir hapsız gebelikten korunma yöntemi olsa da, çiftlerin doğrudan temas etmelerine engel oldukları için, cinsel temastan tam zevk duymalarını da önler ve bu zevki azaltır. Bu zevki azaltan araçların ise devamlı kullanılması, ileride cinsel sorunlar yaratabilir.

TAMPON

Bir diğer hapsız gebelikten korunma yöntemi ise rahim kapaklarına benzese de kullanımı kolay olan tamponlardır. Sünger parçasına bir iplik bağlanarak, ya da sünger parçası bir iplik örgü içine sarılarak yapılır. Cinsel ilişki başlamadan önce tampon sabunlu suya batırılır ve vajina derinliğine doğru itilir. Tampona bağlı ipin ucu dışarıda bırakılır. Böylece tampon rahim ağzı önünde bir set oluşturarak, spermaların içeri girişini engeller. Ayrıca tampona emdirilmiş olan sabunlu su da, sperma hücreleri üzerinde öldürücü bir etki yapar. Cinsel ilişki sonrasında vajina dışında kalan ipin ucu çekilerek tampon dışarı çıkarılır ve temizlenir. Bu yöntem ucuz ve uygulaması kolay olsa da, vajinanın derinliğine itilmesi, rahim kapaklarında olduğu gibi zordur. Ayrıca tamponun ucuna bağlı ip, birçok kadını rahatsız ederek, cinsel ilişkideki zevki düşürür.

hapsız gebelikten korunma...GERİ ÇEKİLME

Hapsız gebelikten korunma yöntemleri arasında sıkça başvurulan ve araç gerektirmeyen bir yöntemdir. Ancak erkeğin zamanlama konusundaki en ufak dikkatsizliği istenmeyen sonuçlar doğurabileceği için oldukça riskli bir yöntemdir. Bu yöntem erkeğin boşalma anının gelmesini hissederek, penisini kadının vajinasından çıkartıp, dışarı boşalmasıdır. Erkekler, bazen zamanlama hatası yaparak, bazen de o an nefislerine hakim olamayıp, penislerini vajinadan dışarı çekemeyerek, bu yöntemi zaman zaman uygulayamayabilirler. Bu yüzden sakıncaları bulunan bir hapsız gebelikten korunma yöntemidir. Değerli arkadaşlar bugünkü yazımızda hapsız gebelikten korunma yöntemleri arasından bazılarını ele aldık. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere…


Sen de Yorum Yaz!

Site İçi Arama

Ürün Yorumları

  Mart 2019
  Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
  « Eyl    
   123
  45678910
  11121314151617
  18192021222324
  25262728293031