Fantazi İç Çamaşırları

Annesiz Büyüyen Çocuklar

annesiz büyüyen çocuklarGerek kız, gerekse erkek çocuklar yaşamlarının ilk dönemlerinde, annelerinin birer parçası gibidir. Her çocuk yavaş yavaş ilerleyen bir gelişme göstererek kendine özgü bir kişilik kazanmakta böylece toplum içinde ayrı bir varlık olma yolunda ilerlemektedir. Bu gelişim içinde çocuğun, annenin verdiği güven duygusuna olan gereksinimi yıllarca sürmektedir. Korksa, üşüse, yorulsa ya da açıksa, annenin saran, güven verici kollarına olan özlemini sürdürür. Korunmaya gereksinmeyeceği zamana, annenin sıcak, huzur dolu kucağının verdiği güvenle yavaş yavaş ulaşmaktadır. Baba ise, anneye gösterilen bu düşkünlük ile dış dünya arasındaki geçişi sağlayan bir köprü görevini üstlenmekte, böylece çocuk evdeki hayattan kat be kat güç olan dışarıdaki dünya hayatına atılmayı öğrenmektedir. Bu süreçte, vefat, ayrılık, iş hayatı ya da başka sebepler neticesinde annesiz büyüyen çocuklar, zor bir hayat sınavı ile karşı karşıya kalmışlardır.

ANNESİZ BÜYÜYEN ÇOCUKLARIN PSİKOLOJİSİannesiz büyüyen çocuklar

Annesiz büyüyen çocuklar için üvey anne, teyze ya da başka bir kadın gerçekten annelik yapabilecek kadar duygulu, anlayışlı, iyi bir insansa, annenin yokluğunu hissettirmeyebilir. Anne ya da annenin eksikliğini duyurmayan bir kadının bulunmaması, erkek çocuklarda kadınlara karşı güvensizlik duygularının da yerleşmesine neden olur. Aynı koşullar içinde olan kız çocuklarının da, kadınlık rolünü küçümseyerek reddetmeleri, bu nedenle erkekler gibi davranma eğilimleri göstermeleri olağandır. Anne-baba arasındaki geçimsizlik, kavgalar ruhsal sarsıntılara yol açacak derecede ve gözler önünde olursa, çocuklar dengesizlik içinde, güven duygularından yoksun olarak yetişirler. Bu olayların çocuk ruhunda yarattığı sarsıntılar da, duygusal anlamda ömür boyu süren çatışma ve uyuşmazlıkların yerleşmesine yol açabilir. Sevdikleri kişiye aynı zamanda kin, nefret beslemekten kurtulamazlar.

HIRÇIN GENÇLER

annesiz büyüyen çocuklarÇevremize şöyle bir göz gezdirince, çeşitli duygu çatışmaları içinde bocalayan, “hırçın ve karmakarışık” gençlerin sanılandan da çok olduğunu görmekteyiz. Bu tip gençlerin çoğunluk olmasını sağlayan etkenlerin başında, yetiştikleri yuvanın tamamen dağılmış ya da ruh birliğinin bozulmuş olmasıdır. Özellikle annesiz büyüyen çocuklar ya da annenin, annelik görevlerini yerine getiremediği durumlarda gelişip, olgunlaşan çocuklarda, bu tip hırçınlıklar, gelgitler ve dengesizlikler çok sık görülmektedir. Neyse ki, örnek olarak verdiğimiz, bu “hırçın ve çılgın gençler” in çoğunun, zamanla duygu çatışmalarını önleyerek, durulmayı başardıklarını da sevinçle görmekteyiz. Karşı cinsle farkına varmadan giriştikleri çatışmalarda kullandıkları “Suratsız adam”, “sümüklü kız” gibi çeşitli yakıştırmaları, bir kenara iterek onlara sevgi, saygı duymaya başlarlar. Tüm hırçınlıklarına karşın, içlerinde sevgi ve coşkulu heyecanı hissetmeye başladıktan sonra, çok geçmeden mutlu evlilikler yapabilenler de vardır. Değerli dostlar, bugünkü makalemizde sizlerle annesiz büyüyen çocuklar ve bu çocukların ruhsal değişimleri ile ilgili bazı bilgiler paylaştık. Tekrar görüşünceye kadar hoşçakalın.


Sen de Yorum Yaz!

Site İçi Arama

Ürün Yorumları

  Mart 2019
  Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
  « Eyl    
   123
  45678910
  11121314151617
  18192021222324
  25262728293031